DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Účtování úroků!

Nesmíme, ale zapomenout na jednu důležitou věc a to je účtování úroků! Teď se odhalí , proč je celý systém špatný a nebezpečný!

Vraťme se k našemu příkladu s Tondou, panem Novákem a paní Horákovou. Nyní zajdeme ještě dál. V našem předchozím příběhu, totiž nebylo vysvětleno, kde se vzala ta Vaše tisícovka!?

Vaše tisícikoruna také vznikla z dluhu! A to následující způsobem. Pro lepší pochopení pojďme úplně na začátek. Do doby, kdy nebyly žádné peníze.

Na počátku byl jen stát a banka. Stát potřeboval dostat nějaké peníze. Proto zašel do banky a poprosil o půjčení. Banka řekla samozřejmě, ale musíte se nám nějak zaručit? Stát vydal dluhopis řekněme na 1.021Kč* .

Banka tento dluhopis příjme a předá státu částku ve výši 1.021Kč. (V tuto chvíli nemusí mít banka na účtu ani žádné peníze. Stačí jí jen smlouva o půjčce, dluhopis nebo jiný cenný papír!)

Peníze tedy vznikají tak, že jdou nějakým způsobem „ven“ z obchodní banky, přičemž největší objem vzniku peněz připadá na poskytování úvěrů. Z výše uvedeného vyplývá, že obchodní banky k tvorbě peněz nepotřebují žádné zdroje (vklady klientů). Banky totiž poskytnutím úvěru účetně vytvoří aktivum v podobě pohledávky za klientem. Zároveň z logiky financování a podvojného účetnictví, tyto peníze připíší na účet klienta, čímž vytvoří pasivum (zdroj) v podobě závazku za klientem, že mu tyto peníze za dohodnutých podmínek vyplatí. Z logiky této myšlenky je jasné, že banky nemohou nejprve sbírat vklady, protože ty vzniknou až jako následek poskytnutí úvěru – úvěry tak vytvářejí vklady, nikoliv naopak.

( zdroj Základy Financí, Jan Černohorský, Petr Teplý, str.  64. kap. 3.3.2 – 3.3.2.1)

Banka vytvořila, absolutně z ničeho, částku 1.021Kč! Tyto peníze uloží stát u nějaké obchodní banky. Obchodní banka dá stranou 2% (20.4Kč) na povinné minimální rezervy.

Do obchodní banky přijde obchodník. Půjčí si od banky 1.000Kč*. V oběhu je nyní celkem 2.063Kč*. Za tyto peníze koupí zboží ve firmě kde pracujete. Váš zaměstnavatel Vám pak pošle Vaši mzdu ve výši 1.000Kč na váš účet u obchodní banky.

Své peníze si vyberete a půjčíte je Tondovi ten pak panu Horákovi atd.

Udělejme si teď rekapitulaci kolik peněz je půjčeno, kolik peněz je v oběhu a kolik se má vrátit. Dejme tomu že všechny půjčky jsou úročeny 10% p.a.

  • Stát dluží bance 1.021Kč a i s úrokem má vrátit 1.123Kč*
  • Obchodník dluží bance 1.000Kč a i s úrokem má vrátit 1.100Kč*
  • Tonda dluží Vám 980Kč a i s úrokem má vrátit 1.078Kč*
  • Pan Novák dluží Tondovi 960Kč a i s úrokem má vrátit 1.056Kč*
  • Paní Horáková dluží panu Novákovi 941Kč a i s úrokem má vrátit 1.035Kč*

*částky jsou zaokrouhlené na celé dolů

Celkem je v oběhu částka ve výši 4 902Kč

A vrátit se má celkem částka ve výši 5.392Kč

Kde se vezme částka ve výši 490Kč na zaplacení úroků?

NIKDE!

Peníze na splacení úroku neexistují.  A to je ten největší problém. Aby bylo možné půjčku splatit, musejí se v systému objevit další peníze. A jak se objeví další peníze? Někdo si musí půjčit*. Jenže tím bude další dluh a další úroky. Takže si opět bude muset někdo půjčit a tak pořád dokola. Vždy si někdo bude muset půjčit, protože peníze na splacení úroku neexistují a v celém systému chybí.

*banky vytvářejí peníze i tím že nakupují nemovitosti a dávají mzdu zaměstnancům. Jedná, ale o velmi mizivé procento peněz přidaných do oběhu. Nejvíce vytvořených peněz připadá právě na úvěry.

V tomto systému platí: Čím více peněz tím více dluhu, čím více dluhu tím více peněz. Každá koruna co máte v peněžence je něčí dluh na kterém je úrok.

Ve stejném postavení je i náš stát. Musíme si neustále půjčovat, abychom měly na platbu úroků.

Jen pro zajímavost, zde je oficiální zdroj o vývoji našeho státního dluhu. Zdroj Čnb

A kde bere vláda peníze na splácení svých dluhů? Pomocí daní.

Připočtěte si k úrokům ještě částky na daně, platby sociálního a zdravotního pojištění, poplatky na úřadech atd. atd. Tyto peníze se vytvoří kde? Už vůbec nikde. Peníze na tyto platby v systému už vůbec nejsou. Prostě v systému není dost peněz a už vůbec ne pro všechny!

Proto je neustálý boj o peníze. Není jich prostě dost pro každého. Když někdo splatí úvěr použije na úroky již existující peníze. Tyto peníze budou někomu pak chybět, aby mohl splatit svůj úvěr. Takže si pak musí půjčit. A co když mu nikdo nepůjčí? Pak dotyčný zbankrotuje.

Bankrot je v tomto systému nevyhnutelný. Přesně to vystihuje hra, kde 5 lidí chodí okolo 4 židlí. Jakmile přestane hudba hrát, jeden jde z kola ven a ubere se další židle.

Tento systém nemá nic společného s poctivou prací! Ti, kteří to pochopili už dávno (politici, bankéři, velké firmy) vědí, že cílem je jen zisk a to za jakoukoliv cenu!

 

Teď už víte hodně o fungování bankovnictví. Víte, že banky účtují úroky z peněz bez hodnoty, vytvořených z ničeho. Víte o tom, že všechny dluhy se nedají nikdy splatit, protože v systému není dost peněz.

A věřte, že pokud se tento systém nezmění bude hůř. Dokud se budou peníze vytvářet z dluhu, tedy z ničeho a bankovní systém bude v soukromých rukou, nic se nikdy nezmění.

Můžeme demonstrovat, nadávat na vládu, ale to nám nepomůže. Celá vláda jsou jen herci na pódium. Režisérem jsou banky.

"Dejte mi kontrolu nad měnou státu, a nebudu se muset starat o to, kdo tvoří jeho zákony."

Mayer Amschel Rothschild (1743-1812)